Skip links

Periyodik Bakım Nedir?

Sürücü ve yolcu güvenliği için aracın sürüş emniyeti önemlidir. Otomobilin aktif kullanımıyla birlikte meydana gelebilecek ufak arızalar sürücülerin dikkatinden kaçarak büyük sorunlara neden olabilir. Motorlu araçların temel parçalarının düzenli aralıklarla muayenesi sağlanmalı gerekli ayarlamaların yapılması ve arızalı veya aşınmış parçaların değiştirilmesi ve gerekmektedir. Bu işleme periyodik bakım denmektedir. Periyodik bakım denildiğinde akla ilk gelen yağ bakımıdır. Bergama yağ değişim ücreti hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçin.

Periyodik Bakımın Önemi

Periyodik bakımın amacı aracın performansını olabilecek en üst düzeyde tutmak ve arızaya neden olabilecek durumların ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Otomobilin yasal düzenlemelere elverişli olarak çalışmasını sağlamak için periyodik bakım gereklidir. Periyodik bakımın gerçekleştirilmesi ile aracın ömrünün uzatılması, yakıt tasarrufu sağlaması ve daha düzenli çalışması ile ilgili tüm denetim profesyonel ekipler tarafından yapılmaktadır.

 

Periyodik Bakım neleri kapsar?

1- Motor yağı ve filtre değişimi

Aracın çalışmasıyla beraber oluşan ısı yağın özelliğini kaybetmesine yol açar ve yağın özelliğini kaybetmesi motor parçalarının birbirine sürtmesine neden olur bu durumda motor bir süre sonra arızalanabilir.

2-Hava filtresi temizliği ve değişimi

Hava filtresi motorun verimli çalışmasını sağlayan silindirlere giren havayı temizler dolayısı ile aracın performansını arttırır.

3-Klima polen filtresi değişimi

Klimanın polen filtresi kontrol edilir gerekiyorsa değiştirilir. Klima polen filtresi değişimi sağlığınız için önemlidir.

4-Yakıt Filtresi Değişimi

Yakıt içerisinde yer alan tortu ve pislik aracın sürüş konforunu düşürür. Bunun için yakıt filtresi değişimi gereklidir.

5-Motor bakımı

Motor bir aracın en önemli parçasıdır. Aracın performans bakımından en üst düzeye çıkarılması için motor bakımı önemlidir.

6-Yağ ve Su Değişimi

Hidrolik sistemleri antifriz ve motor yağı aracın performansını doğrudan etkileyeceği için değiştirilmelidir.

7-Fren sistemi kontrolü

Frenler aracın güvenliği açısından en önemli parçalarından birisidir. Periyodik bakım yapılırken fren balataları muhakkak kontrol edilmeli eğer değişmesi gerekiyorsa kesinlikle değiştirilmelidir.

 

Bergama Periyodik Bakım Fiyatları

Bergama yağ değişim ücreti ve Periyodik bakım fiyatları  yapılan uygulama sonucu ortaya çıkan arızaların ve kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Daha sağlıklı bir sürüş deneyimi ve güvenlik için profesyonel ekiplerimizin aracınız için önerdiği ürünleri kullanmanız tavsiye edilir. Kullanılacak yağın sıcaklık ve soğuğa dayanıklılığı motorun performansını artıracaktır. Bergama yağ değişim ücreti hakkında detaylı bilgiyi uzman ekiplerimizden edinebilirsiniz.