Skip links

Şanzıman Yağ Değişimi Hizmetimiz

İçten yanmalı bir motorun rahat hareket etmesi ve bu hareket esnasında ısınmaması motora özel yağın etkisiyle gerçekleşir. Aynı şekilde şanzıman sisteminin takılmadan ve zorlanmadan hareket edebilmesi de özel yağlarla mümkündür. Bergama şanzıman yağ değişimi konusunda uzman servis elemanlarımızla bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz.

Şanzıman sistemi motor sisteminin kademeli hızlanmasında ve kademeli yavaşlamasında etkilidir. Vites kolu ile kontrol edilen bu sistemin özel yağı vardır ve bu yağ eksildiğinde vites kolu zorlanmaya ve şanzıman ses çıkarmaya başlar. Bu gibi durumlarda araç kullanılmamalıdır.

Şanzıman Yağ Değişimi Pratik Çözüm

Otomatik veya manuel şanzımanların kendine özgü yağı vardır. Bakım işlemlerinde filtre sistemi, lastikler ve diğer bölümler kontrol edilmelidir. Kontrol işlemlerinde uzman görüşüne başvurmak sorunsuz bir bakım işlemi için önemlidir. Ekibimizde görevli elemanlarımızla mevsimlik Bergama şanzıman yağ değişimi işlemleri kısa sürede yapılabilir.

 

Bakım işlemlerinin ihmal edilmesi durumunda ilk aşamada karşımıza çıkan sorun sistemin hareket kabiliyetini kaybetmesidir. Yani motor sistemi veya şanzıman sistemi yağsız kalırsa bu durumda kilitlenme veya sürtünmeden dolayı ısınma gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu durumda araçta daha fazla masraf çıkar. Motor sisteminde meydana gelen yağ eksilmesi kontrol panelinde görünür. Genellikle yağdanlık resmi kullanılır ve eksilme meydana gelince kilometre ekranında simge belirir. Bu gibi durumlarda araç kullanılmamalıdır.

Şanzıman Yağ Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Yol yardım hizmetlerinde lastik konusu önemlidir ve aracın hareketini sağlayan en önemli aksamdır. Ayrıca motor sisteminin çalışabilmesi için de yağ bakımının yapılması gerekiyor. Bergama şanzıman yağ değişimi 60/120/180 bin kilometrede bir gerçekleşmesi gerekiyor ve yağın bu kilometrelerde yenilemesi gerekiyor. Dizel, benzinli veya lpg özelliğine sahip araçlarda otomatik veya manuel şanzıman yağı aynı özelliklere sahiptir.

 

Yıllık bakım işlemleri yılda iki kez yapılır ve bu bakımların ihmal edilmesi durumunda araçta beklenmedik problemler ortaya çıkar. Yağla birlikte ayrıca filtre de değişmelidir. Filtre yağdaki zararlı maddeleri süzerek temiz yağ oluşumunda etkilidir. Tıkanma meydana geldiği zaman filtre görevini yapamaz ve bu durumda araçta sorun oluşmaya başlar.