Skip links

Bergama Araç Klima Bakımı

Bergama araç klima bakımı alanında uzman ekiplerimiz tarafından müşteri memnuniyeti göz önünde bulundurularak yapılır. Klima yaz ve kış aylarında sürücü ve yolcular için konforlu bir seyahat sağlamaktadır. Bu kolaylığı sağlayan klima hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç husus söz konusudur.

Yazın bunaltıcı sıcaklardan korunmak için kışın ise soğuk havadan korunmak için kullandığımız klima bakımına özen göstermeniz gerekmektedir. Klima kullanırken yapılan hatalar? Klima bakımı ne sıklıkla yapılmalıdır? soruları en çok sorulan sorulardır.

Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yılda en az bir kere araç klima bakımı yapılmalıdır. Klima bakımı yapılırken polen bakımıda yaptırılmalıdır. Bu işlemde polen filtresi değiştirilir ve klima gazı ölçümü gerçekleştirilir. Eğer klima gazı eksik ise takviye yapılarak gaz doldurulur ve klima çalıştırılarak kompresör kontrolü yapılır. Araç performansına etkisi göz önünde bulundurulduğunda araç klima bakımı özen gösterilmesi gereken bir işlemdir. Bakımı eksik bırakılmış klimada kompresör daha fazla efor sarf edeceği için aracın yakıt tüketimini arttıracaktır. Daha az yakıtla daha yüksek performans elde etmek istiyorsanız klima bakımına özen göstermeniz gerekir.

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli ?

  • Araçta klima çalıştırdıktan hemen sonra pencereleri bir süre açık bırakmanız sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlar ve soğutma süresini kısaltır.
  • Araç içerisini soğuttuktan sonra hava sirkülasyonunu aktif etmeniz gerekir.
  • Klima çalıştırıldığında kötü koku geliyorsa eğer mutlaka araç klima bakımı yaptırınız. Bu durum sağlığınız için kötü sonuçlar doğurabilir.

Klima Ömrü Uzatma Yöntemleri

  • Her mevsim değişiminde muhakkak araç klima bakımı yaptırınız.
  • Aracınızı çok sık kullanmasanız dahi klimayı ayda bir kaç kez çalıştırın.
  • Klima parçalarını ara ara kontrol edin.
  • Yüksek hızlarda klimanızı kapalı tutmaya özen göstermelisiniz.

Araç Kliması Neden Soğutmaz ?

Araç klimanız iyi bir performans sergilemiyorsa bunun nedenleri şunlar olabilir.

  1. Polen filtresi tıkanmış veya dolmuş olabilir. Bu durumu yaşamamak adına polen filtresini periyodik bakımlarda değiştirmeyi ihmal etmeyin.
  2. Klima gazının bitmiş olması. Bergama araç klima bakımına  gelerek klima gazını doldurabilirsiniz.
  3. Kompresörün arızalı olması. Kompresörün arızalı olması durumunda araç kliması çalışmayacaktır bu durumu bizimle iletişime geçerek giderebilirsiniz.

Araç klimasının ihtiyaç duyduğu tamir ve bakım işlemlerinden önce tespit aşaması başlatılır.