Skip links

Bergama Egzoz Emisyon Ölçümü

Şahsi ve resmi kullanıma tabi olan bütün motorlu kara taşıtlar yasal yönetmeliğe bağlı olarak belirli aralıklarla egzoz emisyon ölçümü yaptırmak zorundadır. Eğer bir araç belirlenen süre zarfında egzoz emisyon ölçümüne girmezse, çevre kanunun 20. maddesi gereğince ruhsat sahibine idari para cezası uygulanacaktır. Katalitik konvertör ve partikül filtresi çalışmayan yada bilinçli olarak devreden çıkarılmış araçlar hakkında da aynı yasa gereği cezai işlem uygulanır. Bergama egzoz emisyon ölçümü daha detaylı bilgi için uzan ekiplerimizden bilgi alabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Muaf Araçlar

Bazı motorlu taşıtlar egzoz gazı emisyon ölçümlerini yaptırmak zorunda değildirler. Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından belirtilen bu araçlar egzoz gazı emisyon ölçümünden muaf tutulur. Sıkça sorulan egzoz emisyon ölçümünden muaf olan araç grupları şunlardır ;

  • Motosikletler
  • Mopedler
  • 1979 yılı ve öncesinde üretilmiş dizel motora sahip araçlar
  • Tarım ve orman işlerinde kullanılan traktörler
  • Elektrikli araçlar
  • Hibrit teknolojisine sahip araçlar
  • Hidrojen yakıtı kullanan araçlar

Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır ?

Egzoz gazı emisyon ölçümü her araç grupları için farklılık gösterir. Şahsi ve resmi araçlar eğer sıfır km olarak satın alınmış ise araç üç yaşını doldurduğu zaman ilk ölçümleri yapılır. İlk üç yıl egzoz muayenesi yaptırmak zorunda değildirler. İlk egzoz gazı ölçümünün geçerlilik süresi iki yıldır. Sonrasında her iki yılda bir bu ölçümleri yaptırmak zorundadırlar.

Egzoz Emisyon Ölçümünden Önce ne Yapılmalı ?

Araç periyodik bakımlarına özen göstermeli ve zamanında yapılmalıdır. Periyodik bakımı zamanında yapılan araçlar uzun yıllar size güvenli sürüş deneyimi sunar. Motor yağı değişimi takip edilmeli ve zamanında yağ değişimi yapılmalıdır. Bununla beraber hava, yağ, partikül filtrelerinizi düzenli olarak değiştirmeniz yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Egzoz gazı emisyon ölçümünden önce aracınızın egzozunu kontrol ettirmelisiniz. Egzoz üzerinde hasar var ise çatlak vb. bu durum hemen giderilmelidir. Öncelikle katalitik konvertörün çalıştığından emin olmalısınız. Ölçüm sırasında egzoz sisteminde bir sorun tespit edilir ise egzoz gazı emisyon ölçümünüz yapılmaz. Detaylı bilgi için Bergama egzoz ölçümü için bizimle iletişime geçiniz.