Skip links

Egzoz Emisyonu Nedir ?

Egzoz emisyonu araçların kullandıkları yakıtın yanmasıyla oluşan ve havaya salınan kimyasalların oluşturduğu hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Kısaca arabalar birçok kimyasal türünü gaz ve katı halleriyle egzoz sistemi yoluyla havaya atmaktadır. Dünya üstünde yer alan araç sayısını ele alırsak araçların oluşturduğu hava kirliliğinin ne denli yüksek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden egzoz muayenesi yaptırmalısınız. Egzoz muayene istasyonuna giderek çok kısa bir süre içerisinde ölçümü gerçekleştirebilirsiniz. İzmir Bergama egzoz muayene istasyonu sizlere bu işlemi 5 dakika içerisinde yapmanıza olanak sağlıyor. Egzoz muayene istasyonu randevu ve bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Otomobillerde kullanılan yakıtın silindirler içinde yanmasıyla oluşan bu kimyasal atıklar benzin ve dizel motorlarda farklılık göstermektedir. Hidrokarbon, karbon monoksit ve azot oksitler dizel ve benzinli araçların oluşturduğu ortak atıklardır. Dizel araçlar bu atıklar ek olarak partiküller oluşuyor. Dizel motorlu araçların egzoz sisteminde göreceğiniz karartılar bu partiküllerin kanıtıdır.

Egzoz Emisyonu Nasıl Ölçülür ?

Egzoz emisyonunu azaltmak için ve çevreye zararını minimuma indirmek amacıyla araç sahiplerinin belli aralıklarla egzoz muayenesi yaptırmak zorundadır. Buradaki amaç trafikte seyreden otomobillerin çevreye verdiği zararları en aza indirip daha iyi bir gelecek hazırlamaktır.

Emisyon Testi ile beraber otomobil sahiplerinin araçlarıyla trafiğe çıkmak için uygun olup olmadığı kontrol edilmektedir. Otomobillerin gaz salınımı rolantide ve yüksek devirde ölçülür. Emisyon ölçümü sonrasında değerler makul seviyelerde ise egzoz emisyon pulu almaya hak kazanmış olur. Aracın egzozundan çıkan kimyasalların miktarı kanunlarla belirlenen değerin üzerinde çıkarsa eğer araç sınıfta kalıyor ve egzoz emisyon pulu alamıyor. Belirlenen sorunların çözülüp aracın tekrardan Egzoz muayene istasyonu randevusu alarak tekrar ölçüm yaptırması gerekiyor.

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

  1. Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak aracın tescil ve trafik belgesi
  2. Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı
  3. Araç sahibinin T.C. Kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet yada pasaporttu