Skip links

Bergama Lastik Servisi

Lastiklerin ölçüleri araca göre değişiyor ve her aracın motor, yük kapasitesi ve kaporta ağırlığına göre lastik özelliği bulunuyor. Lastiklerde yan yüzde bulunan numaralar ürünün özelliklerini belirtiyor. Bu numaralara bakılarak ürün satışı gerçekleşiyor ve tamir işlemi yapılıyor. Bergama lastik ölçüsü her marka ve model için özel belirleniyor.

Bergama Lastik Ölçüleri

Tamirat ve bakım işlemlerinde zaman kaybı yaşamamak ve kısa sürede çözüm gerçekleştirmek önemlidir. Lastiklerin yan yüzündeki numaralar şunları ifade ediyor:

 

Örneğin; P225/45- R18/95 numarası şu özellikleri çağrıştırır:

  • Baştaki P harfinin anlamı lastiğin yolcu araçlarına uygun olduğudur. Ayrıca LT olursa bu durumda hafif ticari araçlara uygun anlamına gelir. T ise ticaridir ve yük kaldırma kapasitesine sahiptir.
  • Taban genişliğini gösteren rakam 225’tir ve mili metre cinsindendir.
  • Lastik genişliğini yüzde cinsinden gösteren rakam 45’tir.
  • Lastiğin iç yapısının radial (telli) olduğunu gösteren rakam R’dir.
  • Lastiğin çapını gösteren rakam 18’dir. İnç birimine göre değerlendirilir.
  • Yük kapasite birimi ise 95’tir.
  • Aracın hız özelliğini gösteren rakam H’dir.

Lastiklerde ayrıca üretim tarihi de yer alıyor. Dot sembolünün ardından gelen iki haneli rakam üretim tarihini gösteriyor. İlk iki rakam üretimin kaçınca haftada yapıldığı, son iki rakam ise üretim yılının son iki rakamını gösteriyor. Bergama lastik ölçüsü bu şekilde değerlendiriliyor.

Lastik Çeşitleri

Otomobil dünyasında bu rakamlar değişkenlik gösterir. Yolcu, ticari, hafif ticari, hususi, binek ve minivan gibi birçok kategoride üretilmiş araçlar için özel lastikler satışa sunuluyor. Yanlış lastiğin takılması durumunda aracın performansında düşüş meydana gelir. Motor tork gücüne uygun olmayan lastikler hem motor için zararlıdır hem de aracın yol tutuşunu olumsuz etkiler. Bu durum özellikle yük araçlarında tehlikelidir.

 

Yük araçlarında taşıma kapasitesine uymayan lastiklerin kullanımı taşım işlemi esnasında lastiğin patlamasına neden olur. Bergama lastik ölçüsü doğru teşhis edilmeli ve bu konuda bilgisi olan kişilerden yardım alınmalıdır. Motosiklet, otomobil, bisiklet, kamyon ve diğer bütün araçlarda lastik konusu önemlidir. ekibimiz otomotiv sektörüne özel pratik servis hizmeti sunuyor.