Skip links

Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Raporu

 Egzoz gazı emisyonu  araçların kullandıkları yakıt türüne göre dizel veya benzin yakıtının motor içerisinde yanmasıyla havaya karışan kimyasalları temsil eden bir terimdir. Düzenli bir şekilde kontrolleri yapılmadığında hava kirliliğine yol açar ve insan sağlığına ciddi zararlar verir. Dünya nüfusunun her geçen gün artmasıyla beraber araç kullanmada bu oranla artmaktadır. Hava ve çevre kirliliğini azaltmak için egzoz gazı ölçümleri yapılması gerekmektedir. Yaşadığımız gezegenimizin korunması ve gelecek nesillere iyi bir dünya bırakılması için araçların mutlaka egzoz gazı emisyonu kontrol edilmelidir. İzmir bergama egzoz muayene istasyonu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Maddi ve manevi zararları büyük olan egzoz muayenesi işlemini zamanında yapmanız önemli bir durumdur.

 

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır

İzmir bergama egzoz muayene istasyonu egzoz gazı emisyon ölçüm işlemlerinizi çok kısa bir sürede yaptırmanıza olanak sağlamaktadır. Otomobillerde kullanılan yakıtın motor içerisinde yanmasıyla beraber oluşan kimyasalların katalitik konvertör aracılığı ile egzoz emisyonu yapılarak dışarı salınması gerekir. Hava ile temas eden hidrokarbon, karbon monoksit ve azot oksitler otomobillerde belli ‘’ değerler ‘’ arasında olmalıdır. Egzozlardan çıkan bu gazların yüksek seviyede olmaları hava kirliliğine sebebiyet vermeleri dışında insan ,hayvan ve doğa sağlığını olumsuz etkilemektedir.

 

Egzoz gazı emisyon ölçümü ülkemizde ve tüm dünyada kullanılan bir işlemdir. Egzoz emisyon ölçümü yetkili kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Ölçüm sırasında yetkili personel tarafından gerekli cihaz bağlantılar yapıldıktan sonra önce rölantide sonrasında ise araç devrinin 3000 devirde sabit tutularak ölçümü yapılır. Ölçüm işlemi genellikle 5 ila 10 dakika arasında yapılmaktadır. LPG’li araçlar ise önce benzin sonra LPG ye geçilerek  ayrı ayrı ölçümleri yapılır. Ölçüm sonucu değerler standart aralıklarda çıkarsa muayene işlemi tamamlanmış olur araç egzoz muayene pulu almaya hak kazanır. Eğer aracın değerleri standartların üstünde ise araç sahibi konu hakkında bilgilendirilir ve gerekli işlemlerin tamamlanması ardından tekrar ölçüm için gelmesi gerektiği belirtilir. İzmir Bergama Egzoz muayenesi için bilgi almak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçin.