Skip links

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmanız gerekiyor ise yetkili egzoz emisyon istasyonlarına gitmeniz yeterli olacaktır. Bu işlem ortalama 5 ila 10 dakika arasında sürmektedir .Bergama egzoz emisyon istasyonları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş istasyonlardır. İlgili bakanlığın 2022 için açıkladığı Bergama egzoz emisyon ücreti 110 TL’dir. Emisyon ölçümü yapıldıktan hemen sonra E-Devlet üstünden kısa süre içerisinde emisyon raporunuzu görebilirsiniz. 2021 öncesi egzoz emisyon ölçümü yapılmamış araçlar araç muayenesinde ağır kusurlu olarak görünürken 2021 sonrası emisyon ölçümü yapılmamış araçlar hafif kusurlu olarak görünmektedir. Her ne kadar muayene sırasında hafif kusur görünse de aracınız trafik uygulamasına takıldığında cezai işlem uygulanacaktır. Araç sahibi eğer emisyon ölçüm işlemini yaptırmamışsa görevli memur tarafından araç sahibine 2815 TL para cezası kesilir. Bergama egzoz emisyon istasyonları sizlerin bu ölçümü rahatça yapabilmeniz için hizmetinizdedir.

 

Trafik Sigortası Olmadan Egzoz Muayenesi Yapılır Mı ?

Zorunlu trafik sigortası olmadan nasıl trafiğe çıkamıyorsanız aynı şekilde egzoz muayenesi yaptıramazsınız. İlgili yasa gereği trafik sigortası olmayan araçlar herhangi bir yasal işlem yapamaz.

 

Egzoz Muayenesi Cezası Nedir ?

Egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahipleri trafik uygulamalarında tespit edildiği vakit 2815 TL para cezasına maruz kalır. Standartların dışında gaz salınımı yapan araçlar için ise araç sahiplerine 5633 TL cezai işlem uygulanır. Bu sebepten ötürü egzoz muayenesini kurallara uygun yaptırmanız önerilir.

 

Egzoz Muayenesi Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  • Egzoz emisyon ölçümüne gidecek araçların egzoz sistemini kontrol etmesi gerekmektedir. Eğer egzoz sistemi üzerinde bir problem var ise önce tamir edilmeli sonra ölçüme gitmelidir.
  • Trafik kontrol noktasında ekipler tarafından aracınızın egzoz emisyon ölçümüne gitmesi gerektiği söylenirse muayene sürenizin olup olmadığına bakmaksızın aracınızı egzoz emisyon ölçümüne getirmeniz gerekmektedir.
  • Ölçümden önce egzoz üstünde bir problem olmamasına dikkat edilmeli.
  • Egzoz emisyon ölçümünde belirlenen oranın üstünde bir salınım varsa pul ve ruhsat verilmez. Bunun yerine egzoz gazı ölçüm raporu verilir. Bu rapor araçta sürekli bulunmak zorundadır.