Skip links

Egzoz Muayene Süresi

Bergama egzoz muayene süresi araç tiplerine göre farklılık göstermektedir. Araçların yaşı ve trafiğe çıkış tarihi muayene süresini etkileyen faktörlerdendir. Belli araç gruplar egzoz muayenesinden muaf tutulur. Muaf olan araçların özellikleri ve kullanım amaçları farklılık göstermektedir.

Egzoz muayene süresi binek araçların trafiğe çıkış tarihi ile başlayan 3 yılın ardından yapılmaktadır. İlk muayeneden sonra binek araçlar her 2 yılda bir muayene yaptırmak zorundadır. Diğer motorlu taşıtlar için egzoz muayenesi sıklığı biraz daha kısadır ve her yıl yapılması gerekmektedir.

Egzoz Muayene Süresi Geçerse Ne Olur

Bergama egzoz muayene süresi geçmiş araç sahiplerine trafik kontrol noktasında cezai işlem uygulanır. İlgili yasa gereği egzoz muayenesi zorunludur ve yaptırılmadığı takdirde araç sahibine 2815 TL ceza yazılır. Bu ceza ilk 15 gün içerisinde ödenirse eğer %25lik bir oranda indirim kazanır. Muayene sonucunda önceden belirlenmiş oranın dışında bir ölçüm yapılmışsa ve bu sorun araç sahibi tarafından girilmediyse araç sahibine 5633 TL cezai işlem uygulanır.

Egzoz Muayenesinden Muaf Araçlar

Bazı araçlar egzoz muayenesinden muaf tutulur. Bunun nedeni bu araçların kullanım amacı ve çevreye olan zararları minimumdur.

Egzoz muayenesinden muaf araçlar listesi şu şekildedir ;

  • Motorsikletler
  • Hibrit ve elektrikli araçlar
  • Hidrojen yakıtlı araçlar
  • 1979 tarihinden önce üretilmiş dizel motorlu araçlar
  • Tarım ve orman traktörleri
  • Mopedler

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Muayeneden Geçer Mi ?

2021 öncesinde ağır kusurlu olarak görülen egzoz muayene süresini geçmiş araçlar 2021 sonrasında ise hafif kusurlu olarak görülmeye başlandı. Buna istinaden yine de trafik kontrol alanlarında cezai işlem uygulanmaktadır.

Egzoz Muayene Süresi Nasıl Takip Edilir ?

Bergama egzoz muayene süresi takibini yapamıyorsanız eğer Çevre ve Şehircilik Bakanlığının egzoz muayene süresi sorgulama sayfasından sorgulama yaparak ne zaman yapmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz. Yine de egzoz muayenesi hakkında detaylı bilgi için bizi aramanızı tavsiye ederiz.