Skip links

Egzoz Muayenesi Nerede Yaptırılır ?

Egzoz muayenesi Bergama ilçesinde bulunan TÜVTÜRK istasyonlarında ve yetkili egzoz muayene istasyonlarında yaptırılabilir. Ülkemizde egzoz emisyon ölçümü için her yıl belli bir aralık tespit edilmiştir. Araç sahipleri belirlenen süre içerisinde egzoz muayene işlemini gerçekleştirmelidir. Belirtilen süre zarfında aracın egzoz muayene işlemini yaptırmayan araç sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır. Bu tür cezai işlemlere maruz kalmamak için aracınızın egzoz emisyon ölçüm zamanını kaçırmayın.

 

Egzoz muayenesi Bergama ve çevresinde size en yakın yetkili egzoz muayene istasyonunu bulmak ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Egzoz Muayene Nasıl Uygulanır ?

Dünyada ve ülkemizde araç sayısı her geçen gün arttığı için egzoz muayene işlemi için ayrı bir prosedür oluşturulmuştur. Bu yöntem çerçevesinde Yetkili Egzoz Muayene İstasyonlarında yapılan ölçümlerde egzozdan çıkan dumanın kalitesi, yoğunluğu ve ne kadar miktar salınım yaptığı ölçülür. Bu sistemler her ülkeye göre değişiklik göstermesi temelde hepsi aynı sonuca odaklanmış durumdadır hidrokarbon ve karbonmonoksit ölçümleri yapılır.

 

Egzoz emisyon ölçümü yapılacak olan aracın kullandığı yakıt türüne göre benzin, dizel ve LPG yakıt kullanımına bağlı olarak farklı tarzlarda muayene işlemi yapılır.

 

Dizel araçlarda ölçüm yapılırken aracın gaz pedalına 3 sefer basılması istenir. Bu sayede motor kesme hızına ulaşır ve seyir sırasında ölçüm gerçekleştirilmiş olur.

 

Benzinli araçlarda öncelikle motor rolantide iken ölçüm yapılır ve daha sonra gaza basılarak araç yüksek devirlere çıkarılıp ölçüme devam edilir.

 

LPG’li araçlarda araç hem benzin hem LPG de iken ölçüm yapılır.

Egzoz Emisyonunu Düşürmek İçin Ne Yapılmalı ?

Araçların egzoz emisyonunu düşürmek için belli parçalara ihtiyaçları vardır. Bu parçaların görevi doğaya ve insan sağlığına zararlı gazlar fitre sistemi ile temizleyerek daha az zararlı gazlara çevirmedir.

 

Benzinli veya dizel farketmeden tüm araçlarda kullanılan katalitik konvertör yakıtın yanmasıyla oluşan zararlı gazları kendi sisteminde bulunan kimyasallarla tepkimeye sokar daha az zararlı gazlara dönüştürür.

Egzoz Muayenesi İçin Randevu Gereklimi ?

Egzoz muayenesi için ayrı bir randevu oluşturmanıza gerek yoktur. Bu işlem çok kısa sürede yapıldığı için randevuya gerek duyulmamaktadır.