Skip links

En Yakın Egzoz Muayene İstasyonu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş istasyonlar egzoz emisyon ölçüm işlemini yasal olarak gerçekleştirebilirler. İzmir de egzoz muayenesi Bergama ilçesinde yetki belgesine sahip muayene istasyonlarında yaptırılabilir. Muayene ücreti 2022 yılı için 110 TL olarak ilgili bakanlık tarafından açıklanmıştır. Muayene işleminin ortalama süresi 5 ile 10 dakika arasında değişmektedir. Aracın periyodik bakımlar aksatılmadan yapılmış ise egzoz muayenesinden geçme olasılığı bir hayli yüksektir. Egzoz muayenesi Bergama ilçesi dahil tüm Türkiye’de fiyat tarifesi aynıdır. Egzoz emisyon ölçümü ilgili makamlar tarafından zorunlu kılınmış olup emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine ilgili yasa gereği para cezası uygulanır.

Plakadan Egzoz Emisyon Sorgulama

E-Devlet üzerinden ‘’ Egzoz gazı emisyon ölçüm sorgulama ‘’ sekmesinden bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemi adınıza kayıtlı olan araçlar için ve tescil belgesi olan tüm araçlar için yapabilirsiniz. Tecil belgesi ile bu işlemi yapacaksanız Tescil belgesi seri numarası ve plaka bilgilerini girerek bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Egzoz emisyon tarihini öğrendikten sonra en yakın egzoz muayene istasyonuna gidebilirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümü Tekrar Hakkı Var mı ?

Egzoz emisyon muayenesi sırasında olumsuz sonuç alan araçların 30 gün içerisinde yeniden muayeneye girme hakkı mevcuttur. Tekrar muayene süresi 30 olsa da 7. günün ardından trafiğe çıkmak yasaktır.

Egzoz Dumanının Rengi Size Ne Anlatır ?

Yanma işlemi sonrası oluşan duman egzoz supapları yardımı ile dışarı atılır. Araçların egzozlarından çıkan dumanın emisyon ölçüm değeri oldukça önemlidir. Aracın egzoz sisteminden çıkan dumanın rengi araç hakkında bazı durumları göz önüne çıkarır.

  1. Mavi Duman : Aracın egzoz sisteminden çıkan duman eğer mavi ise bu büyük bir sorun olduğu anlamına gelmektedir. Mavi duman aracın yağ yaktığı anlamına gelir.
  2. Beyaz Duman : Soğuk havalarda araç beyaz duman atabilir. Bu durum oldukça sıradandır. Motorun çalışmasıyla egzozdan çıkan sıcak hava soğuk egzoz sistemine değerek su buharı oluşturur. Ancak motor sıcak ve aracınız hala beyaz duman atıyorsa bu bir sorun olduğunu gösterir. Egzozdan devamlı beyaz duman geliyorsa bunun sebebi conta yanması olabilir.
  3. Siyah Duman : Siyah duman bize motora giden yakıtın tam anlamıyla yanmadığını gösterir. Aracın ateşleme sistemi kontrol edilmeli. Eğer araç dizel motora sahipse turbo ve enjektör kontrol edilmelidir.